Alçak Geri̇li̇m Dağıtım Tesi̇satı
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Alçak Gerilim Dağıtım Tesisatı
Alçak Gerilim Dağıtım Tesisatı

Alçak gerilim şebekeleri 1 volt ile 1 000 volt (1kV) arası gerilime sahip olan şebekelerdir. Bu şebekeler dağıtım trafolarından tüketicilere (abone) kadar olan elektrik hatlarından oluşur. Alçak Gerilim Elektrik Tesisatı. Alçak gerilimler yalıtımı ve korunması kolay olduğu için abonelere yakın kısımlarda kurulur. Alçak gerilimle yapılan iletimlerde gerilim düşümü ve güç kaybı fazla olduğu için alçak gerilimler iletimden ziyade dağıtım şebekelerinde kullanılır. Ülkemizde alçak gerilim, abonelerde 220 V ve 380 V olarak kullanılır.

 

Elektrik tesisatı taahhütü yada uygulaması aynı anlama gelmektedir. Çağımızın en önemli gerekliliklerinden birisi de enerjidir.Enerji olmadan yaşamak neredeyse imkansız olurdu. Enerji denilince çok büyük bir grup kaynaktan bahsediyoruz tabiki de. Ancak bu enerji kaynaklarından biriside elektrik enerjisidir. Elektrik olmadan aydınlatma, makineleri çalıştırma gibi işlemleri yapmamız imkansız hale gelecekti. Fakat zamanla enerjiye ihtiyaç duyulması ve her geçen gün bu isteğin daha da artması üzerine; elektrik çok önemli bir enerji kaynağı olarak insanlık tarihinde yerini edindi.

Tüm bu duyulan enerji ihtiyacı nedeni ile de her yapılacak yeni bir yerleşim alanı yada endüstriyel tesisler gibi yerlere; elektrik gönderilmesi ve enerji olarak tüketilmesi gerekiyordu. Bunun sonucu olarak elektrik tesisatı taahhütü ya da diğer bir deyiş ile elektrik tesisatı uygulaması gerekli oldu.

Elektrik tesisatı nedir ?

Tüm elektrik altyapısının, nasıl taşınacağının, nereye gideceğinin; nasıl kontrol edileceğinin, hangi aydınlatmaların kullanılacağının, prizlerin nerede olacağının ve benzeri tüm elektrik ihtiyaçlarının bir arada tamamlandığı bir aşamadır.

Elektrik tesisatında aşamalı olarak iş tamamlanır.İlk olarak elektrik tesisat projesi çizilmelidir. Daha sonrasında bu projeye bağlı kalarak elektrik tesisatı uygulaması yapılır. Elektrik projesinde tüm hesaplar ve metrajlar belli olduğu için elektrik tesisatı yapılmadan önce buna bakılır ve buna göre fiyat verilir.

Elektrik tesisatı birçok konuyu kapsar. Aydınlatma, yangın ihbar, priz, altyapı ve kablolama; data, güvenlik, orta gerilim, kuvvetli gerilim, anons, trafo, ups, jeneratör gibi tüm elektrik elemanlarını kapsar. Alçak Gerilim Elektrik Tesisatı taahhütü yada uygulaması denildiği anda; ortamın ihtiyacına göre bu elemanların kurulumu ve çalıştırılıp anahtar teslimi anlamı akla gelmektedir.

Alçak Gerilim Elektrik Taahhüt İşleri
 • Busbar Dağıtım Sistemi
 • Dağıtım, MCC ve Kompanzasyon Panoları
 • Kablo Taşıma Sistemi
 • Aydınlatma Armatür Tesisatları
 • Aydınlatma-İklimlendirme Otomasyonu
 • UPS Tesisatları ve Bina Otomasyonu
 • Jeneratör Sistemi
 • Yıldırımdan Korunma ve Topraklama
 • SCADA ve Enerji İzleme Otomasyonu
Alçak Gerilim Nedir?

Gerilim veya bir diğer adıyla voltaj iletkenlerin iki ucu arasındaki potansiyel farktır. Alçak gerilim 1 ve 1000V arası değerde görülmektedir. Elektrik enerjilerinin iletilmesini ve daha uzun mesafelere kadar gönderilmesini sağlamak için alçak gerilim yetersiz olmaktadır. Alçak gerilim sistemlerde güç düşümü veya güç kayıpları fazla olmasından dolayı gerilim seviyesi yükseltilerek elektriğin uzun mesafelere kayıpsız iletilmesi sağlanmaktadır. Gerilimi yükseltilen elektrik, dağıtım bölgelerindeki trafolardan akım düşürülerek abonelere iletilmektedir.

Alçak Gerilim Nerelerde Kullanılır?

Günlük hayatta kullandığımız elektrik enerjisinin gerilim düzeyi 220v olmaktadır. Sanayi alanlarında kullanılan elektrik ise 3 fazlı trifaze olarak bilinen 380v gerilin değerine sahip akımlar kullanılmaktadır. Elektrik düzeyi arttıkça kullanılacak olan malzemelerin izolasyon değerleri de ona göre yükselmektedir. Yüksek gerilim kullanımı yapan cihazların üretim maliyetleri yüksek olmasından dolayı günlük hayatta kullandığımız cihazlarda 110v – 380v olarak ayarlanmaktadır. Elektronik cihazlar ise genellikle doğru akımla ve daha düşük gerilim seviyesinde çalıştırılmaktadır. Bu sebepten dolayı bu tip cihazlarda şebeke voltajını doğru akıma çevirecek ve gerilimini azaltacak adaptörler kullanılmaktadır.

Alçak Gerilim Ürünleri Nelerdir?

Alçak gerilim kullanan sistemlerde veya tesisatlar da güvenlik, anahtarlama ve kontrol gibi birçok faaliyetlerde elektrikli, elektromekanik veya mekanik ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Alçak gerilim hatlarında kullanılan ekipmanlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Elektrik anahtarları
 • Otomatik sigortalar
 • Devre kesiciler
 • Kaçak akım röleleri
 • Parafodur gibi ürünlere yer verilmektedir.

 Şebekelerde veya sanayi ve endüstriyel tesislerde ise;

 • Reaktif güç kontrol röleleri ve yardımcı ekipmanları
 • Enerji sayaçları ve Enerji analizörleri
 • Ölçüm cihazları ve Yük ayırıcılar
 • Devre kesiciler, Kontaktörler, Motor koruma şalterleri, Röleler, Yol vericiler gibi ürünler kullanılmaktadır.

Alçak gerilim taahhüt işleri profesyonel ekipmanlar ile uzman ekipler tarafından yapılmakta olup Exxen Elektrik güvencesi altında hizmet sunulmaktadır.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın